A mass m1 = 5.7 kg rests on a frictionless table and connected by a massless str
ID: 1905518 • Letter: A
Question
A mass m1 = 5.7 kg rests on a frictionless table and connected by a massless string to another mass m2 = 3.9 kg. A force of magnitude F = 37.0 N pulls m1 to the left a distance d = 0.77 m. How much work is done by the force F on the two block system in J and how much work is done by the normal force on m1 and m2?
A mass m1 = 5.7 kg rests on a frictionless table and connected by a massless string to another mass m2 = 3.9 kg. A force of magnitude F = 37.0 N pulls m1 to the left a distance d = 0.77 m. How much work is done by the force F on the two block system in J and how much work is done by the normal force on m1 and m2?Explanation / Answer
a) W = F d cos theta = 37*0.77=28.49 J b) W = N d cos theta = N d cos 90 = 0 J
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.