A mass of 0.24 kg is attached to a spring and set into oscillation on a horizont
ID: 1462418 • Letter: A
Question
A mass of 0.24 kg is attached to a spring and set into oscillation on a horizontal frictionless surface. The simple harmonic motion of the mass is described by x(t) = (0.42 m)cos[(6 rad/s)t]. Determine the following.
(a) amplitude of oscillation for the oscillating mass
(b) force constant for the spring
(c) position of the mass after it has been oscillating for one half a period
(d) position of the mass one-third of a period after it has been released
(e) time it takes the mass to get to the position x = 0.10 m after it has been released
Explanation / Answer
Here ,
x = 0.42 * cos(6 rad/s * t)
as x = A * cos(w * t)
a) comparing to the equation ,
A = 0.42 m
the ampitude of the mass is 0.42 m
B)
as w = 6 rad/s
w = sqrt*(k/m )
6 = sqrt(k/.24)
k = 8.64 N/m
the spring constant is 8.64 N/m
c)
at t = T/2
cos(pi) = -1
x = - 0.42 m
the positiion of mass is -0.42 m
d)
after 1/3 period ,
cos(2pi * 1/3) = -0.5
x = -0.5 * 0.42
x = -0.21 m
tre position of the particle is -0.21 m
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.