A mass of 0.24 kg is attached to a spring and set into oscillation on a horizont
ID: 1499280 • Letter: A
Question
A mass of 0.24 kg is attached to a spring and set into oscillation on a horizontal frictionless surface. The simple harmonic motion of the mass is described by x(t) = (0.22 m)cos[(6 rad/s)t]. Determine the following. (a) amplitude of oscillation for the oscillating mass 0.22 Correct: Your answer is correct. m (b) force constant for the spring 8.64 Correct: Your answer is correct. N/m (c) position of the mass after it has been oscillating for one half a period -0.22 Correct: Your answer is correct. m (d) position of the mass one-third of a period after it has been released -0.11 Correct: Your answer is correct. m (e) time it takes the mass to get to the position x = 0.10 m after it has been released
Explanation / Answer
(e)
-0.10 m = (0.22 m)cos[(6 rad/s)(t)]
cos(6t) = -5/11
6t = 101.536
t = 16.92 s
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.