A catapult launches a rocket at an angle of 50.3° above the horizontal with an i
ID: 1625627 • Letter: A
Question
A catapult launches a rocket at an angle of 50.3° above the horizontal with an initial speed of 104 m/s. The rocket engine immediately starts a burn, and for 3.11 s the rocket moves along its initial line of motion with an acceleration of 24.7 m/s2. Then its engine fails, and the rocket proceeds to move in free-fall.
A catapult launches a rocket at an angle of 50.3 above the horizontal with an initial speed of 104 m/s. The rocket engine immediately starts a burn and for 3.11 s the rocket moves along its initial line of motion with an acceleration of 24.7 m/s2. Then its engine fails, and the rocket proceeds to move in free-fall. (a) Find the maximum altitude reached by the rocket. (b) Find its total time of flight. (c) Find its horizontal range. mExplanation / Answer
till 3.11 sec
distance travelled=104*3.11 +(0.5*24.7*3.11^2)=442.89 m
height=442.89sin(50.3)=340.75
horizontal distance=442.89cos(50.3)=282.9 m
velocity=104+24.7*3.11=180.817 m/s
vertical component at that height=180.817sin(50.3)=139.12 m/s
horizontal component=180.817cos(50.3)=115.5 m/s
time taken to come to rest=139.12/9.8=14.2 sec
more height travelled=139.12*14.2-0.5*9.8*14.2^2=986.9
maximum altitude=986.9+340.75=1327.65 m
(b) time of flight=14.2+3.11=17.31 sec
(c) range=282.9+(14.2*115.5)=1923 m
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.