A cat enthusiast claims that red tabby cats spend, on average, 16 hours per day
ID: 3157433 • Letter: A
Question
A cat enthusiast claims that red tabby cats spend, on average, 16 hours per day sleeping. In order to determine whether or not this claim is correct, a sample of 36 red tabby cats was selected. It was found that they averaged 16.75 hours of sleep per day with a standard deviation of 3 hours per day. The p-value of the test of interest is .134.
What are the hypotheses? A. Ho: p = .2 vs. HA: p .2 B, Ho: p = .2 vs. HA: p > .2 C. Ho: = 16 vs. HA: 16 D, Ho: = 16 vs. HA: #16 What is the test statistic? A. z = 2.50 B, z = 1.00 C. z 1.50 D. z = 1.25 If the test was performed at the level of significance, the conclusion of the test should be to the null hypothesis A. .20, accept B. .05, acce,pt C. .10, reject D..01, reject In hypothesis testing, when we conclude "accept Ho." what do we really mean? A. There was not sufficient evidence in the sample in order to "prove" HA B. There was sufficient evidence in the sample in order to "prove"Ho- C. The p-value was smaller than the level of significance D. We are absolutely certain that Ho is true 0Explanation / Answer
1) option D Ho:mu=16 Ha: mu neq 16
2) z= (16.75-16)/(3/6)=1.5
3) look at the z table to see the values
4) option A ..no sufficient evidence to accept Ha
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.