The figure below shows a diver of weight 692 N standing at the end of a diving b
ID: 1614033 • Letter: T
Question
The figure below shows a diver of weight 692 N standing at the end of a diving board with a length L - 4.1 m and negligible mass. The board is fixed to two pedestals (supports) separated by distance d - 1.5 m. (a) Of the forces acting on the hoard, what is the magnitude of the force from the left pedestal? (b) Of the forces acting on the board, what is the direction of the force from the left pedestal? up down (c) Of the forces acting on the board, what is the magnitude of the force from the right pedestal? (d) Of the forces acting on the board, what is the direction of the force from the light pedestal? up down (e) Which pedestal Is being stretched? The left pedestal is being stretched. The right pedestal Is being stretched. (f) Which pedestal is being compressed? The left pedestal is being compressed. The right pedestal is being compressed.Explanation / Answer
As the diving board is in euilibrium, net force and net torque acting on it must be zero.
a)
apply net torque about right pedestal = 0
FL*d - W_diver*(L - d) = 0
FL = W_diver*(L-d)/d
= 692*(4.1 - 1.5)/1.5
= 1199 N
b) downward
c) Apply net torque about left pedestal = 0
FR*d - W_diver*L = 0
FR = W_diver*L/d
= 692*4.1/1.5
= 1891 N
d) up
e) The left pedestal is being stretched
f) The right pedestal is being compressed.
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.