The figure below shows a driven RLC circuit that contains two identical capacito
ID: 1402265 • Letter: T
Question
The figure below shows a driven RLC circuit that contains two identical capacitors and two switches. The emf amplitude is set at 12.0 V, and the driving frequency is set at 61.0 Hz. With both switches open, the current leads the emf by 30.9°. With switch S1 closed and switch S2 still open, the emf leads the current by 15.0°. With both switches closed, the current amplitude is 423 mA.
-----------mH
I'll give you a hint...
(a) is 105.87...... (b) is 28.84....... (c) IS NOT 306.66
Now solve for (c) please
Explanation / Answer
(c) For XL = XC + XR
XL = 105.87+ 28.84 = 134.71 ohm
XL = wL = 2Pi*f*L = 134.71
L = 134.71/(2Pi*61) = 351.47 mH
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.