A 20 kg object is acted on by a conservative force given by F = -3.0x - 5.0x^2,
ID: 1607512 • Letter: A
Question
A 20 kg object is acted on by a conservative force given by F = -3.0x - 5.0x^2, with F in newtons and x in meters. Take the potential energy associated with the force to be zero when the object is at x = 0. (a) What is the potential energy of the system associated with the force when the object is at x = 6.0 m? 414 J (b) If the object has a velocity of 6.0 m/s in the negative direction of the x axis when it is at x = 8.0 m, what is its speed when it passes through the origin? 11.443 m/s (c) What are the answers to (a) and (b) if the potential energy of the system is taken to be -7.0 J when the object is at x = 0? (a) J (b) m/s.Explanation / Answer
F = -3x -5x2
We know F = -dU/dx
So -dU/dx = -3x -5x2
or dU = (3x + 5x2)dx
Let us integrate above with limit for x from 0 to x
So we have U(x) - U(0) = 3x2/2 + 5x3/3 --------------- (1)
Where U(x) is the potential at x and U(0) is the potential at x = 0.
But U(0) = 0, given
So we have U(x) = 3x2/2 + 5x3/3
a) we have to find U(6.0m)
So U(6.0m) = 3(6m)2/2 + 5(6m)3/3 = 414J
b) potential energy at x = 8.0m is
U(8.0m) = 3(8m)2/2 + 5(8m)3/3 = 949.333J
And Kinetic energy at x = 8.0m, where speed is 6m/s, is:
KE = (1/2)mv2 = (1/2)(20kg)(6m/s)2 = 360J
So, total mechanical energy at x = 8.0m is:
E = U(8.0m) + KE = 949.333J + 360J = 1309.333J
Now, since the force is conservative, the total mechanical energy would remain constant throughout the motion of the object.
So, total mechanical enery at x = 0 will also be E = 1309.333J
At x = 0, potential energy is 0.
At x = 0 Kinetic energy is = 1/2mv02, where v0 is the speed at x = 0.
So, at x = 0, mechanical energy = potential energy + Kinetic energy = 0 + (1/2)mv02 = (1/2)mv02
mechanical energy at x = 0 is equal to mechanical energy at x = 8m
or (1/2)mv02 = E = 1309.333J
or (1/2)(20kg)v02 = 1309.333J
or v0 = 11.4426m/s
(c) let us return to equation (1) above:
U(x) - U(0) = 3x2/2 + 5x3/3
Now we have U(0) = -7J
So U(x) = 3x2/2 + 5x3/3 - 7
So potential energy at x = 6m will be
U(6) = 3(6m)2/2 + 5(6m)3/3 - 7J
or U(6) = 414J - 7J = 407J
Now we have to find speed at x = 0
So, potential energy at x = 8.0m is
U(8.0m) = 3(8m)2/2 + 5(8m)3/3 - 7J = 942.333J
And Kinetic energy at x = 8.0m, where speed is 6m/s, is:
KE = (1/2)mv2 = (1/2)(20kg)(6m/s)2 = 360J
So, total mechanical energy at x = 8.0m is:
E(8m) = U(8.0m) + KE = 942.333J + 360J = 1302.333J
at x = 0, mechanical energy = potential energy + Kinetic energy = 0 + (1/2)mv02 = (1/2)mv02
So total mechanical energy at x = 0 is:
E(0) = (1/2)mv02
since the force is conservative, the total mechanical energy would remain constant throughout the motion of the object. So,
E(0) = E(8m)
or (1/2)mv02 = 1302.333J
or (1/2)(20kg)v02 = 1302.333J
or v0 = 11.4119m/s
So, speed at x = 0 will be v0 = 11.4119m/s.
This concludes the answers. Check the answer and let me know if it's correct. If you need anymore clarification I will be happy to oblige....
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.