Academic Integrity: tutoring, explanations, and feedback — we don’t complete graded work or submit on a student’s behalf.

A 2.85 kg block ispushed 1.53 m up a vertical wall with constant speed by a cons

ID: 1673079 • Letter: A

Question

A 2.85 kg block ispushed 1.53 m up a vertical
wall with constant speed by a constant force
of magnitude F applied at an angle of 61.4?
with the horizontal.
The acceleration of gravity is 9.8 m/s2 . 2 of 4 Find the work done by theforce of gravity. Answer in units of J. 3 of 4 Findthe work done by the normal force between the block and thewall.
Answer in units of J. 4 of 4 Byhow much does the gravitational potential
energy increase during this motion?
Answer in units of J. 4 of 4 Byhow much does the gravitational potential
energy increase during this motion?
Answer in units of J.

Explanation / Answer

m = 2.85 kg, d = 1.53 m, = 61.4o, =0.457, normal force = N, friction force f = N net force = 0: Fsin - f - mg = 0 Fcos - N = 0, so N = Fcos Fsin = Fcos + mg F = mg/(sin - cos) = 42.2 N a) WF = F*d*sin = 56.9 J b) Wmg = mg*d*sin(180) = -42.7 J c) WN = N*d*sin(90) = 0 d) Ep = -Wmg = 42.7 J

Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
Chat Now And Get Quote