A 2.85- N metal bar, 1.75 m long and having a resistance of 10.0 (Omega) , rests
ID: 2278655 • Letter: A
Question
A 2.85-N metal bar, 1.75m long and having a resistance of 10.0 (Omega), rests horizontally on conducting wires connecting it to the circuit shown in the figure . The bar is in a uniform, horizontal, 1.30-T magnetic field and is not attached to the wires in the circuit.
What is the magnitude of the acceleration of the bar just after the switch S is closed?
Explanation / Answer
F = ma
current i = V/R = 120/*35 = 3.42 Amps
so F = ilB
F = 3.42* 1.75 * 1.3 =7.78 N
accleration a = F/m = 7.78/2.85 = 2.73 m/s^2
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.