A 2.65 kg block on a horizontal floor is attached to a horizontal spring that is
ID: 1470147 • Letter: A
Question
A 2.65 kg block on a horizontal floor is attached to a horizontal spring that is initially compressed 0.0380 m . The spring has force constant 810 N/m . The coefficient of kinetic friction between the floor and the block is 0.42 . The block and spring are released from rest and the block slides along the floor.
What is the speed of the block when it has moved a distance of 0.0200 m from its initial position? (At this point the spring is compressed 0.0180 m .)
Express your answer with the appropriate units.
Explanation / Answer
let the final speed of the block is v m/s
spring constant , k = 810 N/m
coefficient of friction , u = 0.42
Using work energy thoerum
0.5 * m * v^2 = 0.5 * k * (x2^2- x1^2) - u * g * m * (d)
0.5 * 2.65 * v^2 = 0.5 * 810 * (0.0380^2 - 0.0180^2) - 0.42 * 9.8 * 2.65 * 0.020
solving for v
v = 0.421 m/s
the final speed of the block is 0.421 m/s
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.