A 60.0 g ball of clay is thrown horizontally with a speed of 12.0 m/s toward a 8
ID: 1605591 • Letter: A
Question
A 60.0 g ball of clay is thrown horizontally with a speed of 12.0 m/s toward a 890 g block resting on a frictionless surface. It hits the block and sticks. The clay exerts a constant force on the block during the 12.0 ms it takes the clay to come to rest relative to the block. After 12.0 ms , the block and the clay are sliding along the surface as a single system.
Part A
What is their speed after the collision?
Express your answer with the appropriate units.
Part B
What is the force of the clay on the block during the collision?
Express your answer with the appropriate units.
Part C
What is the force of the block on the clay?
Express your answer with the appropriate units.
Explanation / Answer
A) Apply energy conservation we get
1/2*60(12)2 =1/2(890+60)v2
v = 3.0157
B) Force = change in momentum * time ={ (950)*3.0157 -60*12 }*12*10-3 = 25.738N
c)both bodies apply equal and oppossite force = 25.738N
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.