Academic Integrity: tutoring, explanations, and feedback — we don’t complete graded work or submit on a student’s behalf.

A 60 kg gymnast jumps vertically upward from the edge of a 3.0 m high platform w

ID: 2032868 • Letter: A

Question

A 60 kg gymnast jumps vertically upward from the edge of a 3.0 m high platform with a speed of 3.5 m/s and lands on a trampoline below.

(a) What is the gymnast's initial total energy?
______ J
(b) How high above the trampoline does he rise?
_______ m
(c) How fast is he going as he lands on the trampoline?
_______ m/s
(d) If the trampoline behaves like a spring with a spring constant of 5.2 104 N/m, how far does the trampoline stretch? (Ignore the small change in gravitational energy when the trampoline is depressed.)
_______ m

Explanation / Answer

(a) Ei = Ki +Ui

= ½ mvi2 + mghi

= ½ 60*3.52 + (60*9.8*3)

= 2131.5 J

(b) Remember the kinematic equation vf^2 = vi^2 + 2ad. We know that the ending velocity (when he lands on the trampoline) will be zero, so:

vf^2 = vi^2 + 2ad

0^2 = 3.5^2 + 2 * (-9.8) * d

0 = 12.25 – 19.6d

d = 0.625 m

(c) When he lands, he has 0 PE and all energy is converted to KE:

Ef = Ei (by energy conservation)

=> ½ mv2 = 2131.5

=> v = sqrt(2*2131.5/60)

= 8.43 m/s

(d) His KE gets converted into PE stored in the trampoline

=> (1/2)mv^2 = (1/2)kx^2

=> x = v ?(m/k)

=> x = (8.43) * ?[60/(5.2x10^4]

=> x = 0.286 m.

Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
Chat Now And Get Quote