A 60 kg from seal passenger, ridding in a car moving 40 MPH. is brought to rest
ID: 1508389 • Letter: A
Question
A 60 kg from seal passenger, ridding in a car moving 40 MPH. is brought to rest by and air hag in a time of 4.0s. What impulse acts on the passenger? What average force is exerted on the passenger in the process? A playground merry-go-round with a 2.00m radius and 140 kg mass rotates about a frictionless vertical axle. A 25.0 kg child stands at a distance of 1.00m from the axle and the system (merry-go-round and child) rotates at the rate of 14.0 rev/min. the child then proceeds to walk to the edge of the merry-go-round. What is the angular speed of the system when the child reaches the edge?Explanation / Answer
19.) v = 40 Mph = 40 x 1.609 = 64.36 km/h = 17.877777 m/s
Impulse = change in momentum = mv - mx 0 = mv = 60 x 17.8777777 = 1072.66667 kgm/s
Average force = Impulse / time = 1072.666667 / 4 = 268.166667 N
20.) Initial moment of inertial I = MR2/2 + mr2 = 140 x 22 /2 + 25x 12 = 305 kg m2
Final moment of inertial I' = MR2/2 + mr'2 = 140 x 22 /2 + 25x 22 =330 kgm2
According to the law of conservation of angular momentum, the angular momentum is always conserved as lond as there is no external torque.
So, I = I''
305 x 14 = 330 x '
' = 12.9393939 rev/min ~ 1.35 rad / sec
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.