A) In a vacuum, two particles have charges of q 1 and q 2 , where q 1 = +3.68mC
ID: 1592359 • Letter: A
Question
A) In a vacuum, two particles have charges of q1 and q2, where q1 = +3.68mC (microC). They are separated by a distance of 0.217m, and particle 1 experiences an attractive force of 3.54N. What is the magnitude of q2?
B) Two tiny conducting spheres are identical and carry charges of -21.8mC (microC) and +50.6mC (microC). They are separated by a distance of 2.49cm. What is the magnitude of the force that each sphere experiences?
C) A charge of -2.92mC (microC) is fixed at the center of a compass. Two additional charges are fixed on the circle of the compass (radius = 0.109m). The charges on the circle are -4.19mC (microC) at the position due north and +4.99mC (microC) at the position due east. What is the magnitude of the net electrostatic force acting on the charge at the center?
Explanation / Answer
a) Here, 8.98*109 * 3.68*10-6*q2/0.2172 = 3.54
=> q2 = - 5.044 microC
b) magnitude of the force that each sphere experiences = 8.98*109 * 21.8*10-6*50.6*10-6/0.02492
= 15976.6 N attractive force
c) net horizontal force = 8.98*109 * 2.92*10-6*4.99*10-6/0.1092
= 11.013 N ---------> towards + ve x axis
net vertical force = 8.98*109 * 2.92*10-6*4.19*10-6/0.1092
= - 9.247 N ---------> towards - ve y axis
net magnitude force = 14.38 N
Direction = 360 - tan-1(9.247/11.013)
= 320 degrees anticlockwise from + ve x axis .
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.