A) In a synchronous generator, assume Rs = 0 and Xs = 1.2 pu. The terminal volta
ID: 1812414 • Letter: A
Question
A) In a synchronous generator, assume Rs = 0 and Xs = 1.2 pu. The terminal voltage Va = 1<0 pu. It is supplying 1 pu power. Calculate all the relevant quantities to draw the phasor diagrams presented in chapter 9 (Figure 9.13 in Electric Power Systems text) if the synchronous generator field-excitation is controlled such that the reactive power Q is as follows:<?xml:namespace prefix = o ns = "urn:schemas-microsoft-com:office:office" />
1. Q = 0
2. Supplying Q = 0.5 pu
3. Absorbing Q = 0.5 pu
B) Repeat problem 1, assuming that the synchronous machine is a synchronous condenser where the real power P = 0.
Explanation / Answer
I am unable to recognise the text that you are referring to, Could you please name the text.
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.