A) How would you prepare 500. mL of a 0.0333M solution of glutamine with a pH of
ID: 496358 • Letter: A
Question
A) How would you prepare 500. mL of a 0.0333M solution of glutamine with a pH of 3.73? You have crystalline glutamine hydrochloride, and stock solutions 0.650M HCl and 0.750 M NaOH in the lab to make it.B) Using activities, calculate the pH of a solution containing 0.0100 M NaOH plus 0.0100 M Mg(No3-)2. Compare you result to what you would get if you ignored activities. A) How would you prepare 500. mL of a 0.0333M solution of glutamine with a pH of 3.73? You have crystalline glutamine hydrochloride, and stock solutions 0.650M HCl and 0.750 M NaOH in the lab to make it.
B) Using activities, calculate the pH of a solution containing 0.0100 M NaOH plus 0.0100 M Mg(No3-)2. Compare you result to what you would get if you ignored activities.
B) Using activities, calculate the pH of a solution containing 0.0100 M NaOH plus 0.0100 M Mg(No3-)2. Compare you result to what you would get if you ignored activities.
Explanation / Answer
A) Prepare 0.0333 M glutamine solution
Glu + H2O <==> Glu- + H3O+
Ka1 = [Glu-][H3O+]/[Glu]
6.76 x 10^-3 = (1.86 x 10^-4)[Glu-]/0.0333
[Glu-] = 1.21 M
moles of Glu- present = moles of NaOH added = 1.21 M x 0.5 L = 0.605 mol
Volume of NaOH to be added = 0.605 mol/0.750 M = 0.81 L
B) activity coefficient using debye-huckel equation
ionic strength (I) = 1/2(0.01 x 2^2 + 2 x 0.01 x 1^2) + 0.01 = 0.04 M
Y[ion] = inv.log[-0.51 x z^2 z sq.rt.(I)/(1+3.3 x r x sq.rt.(I))]
So,
Y[OH-] = inv.log[-0.51 x 1^2 x sq.rt.(0.04)/(1+3.3 x 0.35 x sq.rt.(0.04))]
= 0.826
pOH = -log[OH-] = -log(0.826 x 0.01) = 2.08
pH = 14 - pOH = 14 - 2.08 = 2.92
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.