Two cars start from rest at a red stop light. When the light turns green, both c
ID: 1587369 • Letter: T
Question
Two cars start from rest at a red stop light. When the light turns green, both cars accelerate forward. The blue car accelerates uniformly at a rate of 4 m/s2 for 4.9 seconds. It then continues at a constant speed for 11.4 seconds, before applying the brakes such that the car’s speed decreases uniformly coming to rest 306.03 meters from where it started. The yellow car accelerates uniformly for the entire distance, finally catching the blue car just as the blue car comes to a stop.
1) How fast is the blue car going 1.5 seconds after it starts? m/s
2)How fast is the blue car going 10.4 seconds after it starts? m/s
3) How far does the blue car travel before its brakes are applied to slow down? m
4) What is the acceleration of the blue car once the brakes are applied? m/s2
5) What is the total time the blue car is moving? s
6) What is the acceleration of the yellow car?
Explanation / Answer
1)
V=U+at
when car starts intial velocity equals to zero
blue car velocity after it starts at t=1.5 seconds
V=at=4*1.5=6m/s
2)
After 10.4s s the blue car is going at the speed it reached after 4.9 s , which was 4*4.9= = 19.6 m/s
V=4*4.9=19.6m/s
3)
Taking the blue car into consideration, you have 3 distinct distances: D1 - car accelerating, D2, car cruising, D3 - Decelerating.
totaldistance=306.03m
D1 accelrating
s=0.5at2=0.5* 4*4.92=48.02m
D2 blue car is moving constant speed=19.6*11.4=223.44m
blue car travel before 48.02+223.44=271.46m
total distance=306.03m
distance travelled by car during decelration
D3=306.03-271.46
=34.57m
4)
v² = u² + 2as
· v = 0, u = 19.6, s = 34.57
0 = 19.6² + 2a(34.57)
69.14a = - 384.16
a = -5.55 m/s² =====> Acceleration applied by blue car when brakes applied
5)
, you need to use the v = u + at formula, and you will get
t3 = (v-u)/a = (0 - 19.6) / (- 5.55) = 3.53s
total time taken by blue car=4.9+11.4+3.53
=19.83s
6)
For the last part of the yellow car, you will need to use:
s = ut + ½at², u=0, t = 19.83, s =306.03
306.03= (0.5)(19.83)² a =196.61 a
accelration of yellow car=1.55m/s2
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.