Two cars collide at an intersection. Car A , with a mass of 1900 kg , is going f
ID: 1881541 • Letter: T
Question
Two cars collide at an intersection. Car A , with a mass of 1900 kg , is going from west to east, while car B , of mass 1300 kg , is going from north to south at 14.0 m/s . As a result of this collision, the two cars become enmeshed and move as one afterwards. In your role as an expert witness, you inspect the scene and determine that, after the collision, the enmeshed cars moved at an angle of 65.0 south of east from the point of impact. Question in picture. cs.com/myct/itemView?offset-next&assignmentProblemID-99981628 Part A How fast were the enmeshed cars moving just after the collision? m/s Submit Part B How fast was car A going just before the collision? n/s Submit Request Answer 0oExplanation / Answer
Solution:-
Collision :- A collision is an event in which two or more bodies exert forces on each other for a relatively short time. Although the most common colloquial use of collision refers to incident in which two or more object collide with great force. The scientific use of the word collision implies nothing about the magnitude of the force.
Ther are two types of collsion
For car A ,
Given – mass = 1900kg
Using the formula for momentum ,
Momentum = mass * velocity
P = m*u
Where , p-momentum
m-mass
u – velocity
P = 1900*u Ns (1) ( use u as velocity so there is no confusion later on.)
For car B
Given – mass = 1300kg
Velocity = 14.0m/s
Using the formula for momentum ,
Momentum = mass * velocity
P = m*v
Where , p-momentum
m-mass
v – velocity
P = 1300*14.0m/s
P= 18,200Ns
For Enmeshed cars
Find total mass,
M= 1300kg+1900kg
M = 3200 kg
So, therefore momentum is given by,
P = mv
P = 3200 * v Ns
Rsolved vectors
= 65.00
Adjecent (A) = 1900*u
Opposite (O) = 18200
Hypotenuse (H)= 3200*v
Part A ) Calculate how were the enmeshed cars moving just after the collision
sin( ) = Opposite(O) / Hypotenuse(H)
sin(65) = 18200/3200*v
V = 18200 / 3200*sin(650)
V = 6.2 m/s
The enmeshed cars are moving at 6.2 m/s
Part B) Calculate how fast was cars A moving just abefore the collision
Tan () = Opposite(O) / Adjecnet (A)
tan(650) = 18200/(1900*v)
V = 18200 / 1900*tan(650)
V = 4.4 m/s
The car A is moving at 4.4 m/s ,just before the collision.
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.