A light spring of force constant 3.50 N/m is compressed by 8.00 cm and held betw
ID: 1583230 • Letter: A
Question
A light spring of force constant 3.50 N/m is compressed by 8.00 cm and held between a 0.250 kg block on the left and a 0.510 kg block on the right. Both blocks are at rest on a horizontal surface. The blocks are released simultaneously so that the spring tends to push them apart. Find the maximum velocity each block attains if the coefficient of kinetic friction between each block and the surface is the following. In each case, assume that the coefficient of static friction is greater than the coefficient of kinetic friction. Let the positive direction point to the right 0.000 0.100 0.470 k 0.250 kg block 0.510 kg block m/s m/s m/s m/s m/s m/sExplanation / Answer
Given
let m1 = 0.25 kg , m2 = 0.510 kg on right and left side of the spring
k = 3.50 N , x = 0.08 m
the maximum speed for the mass will be at the equilibrium so
by conservation of eneryg
elastic potential energy - frictional force *x = change in kinetic energy
for m1
with
mue_k = 0 , W_f = 0
0.5*k*x^2- W_f = 0.5*m1*v^2
0.5*3.5*0.08^2 - 0 = 0.5*0.25*v^2
v = 0.299 m/s = 0.3 m/s
with
mue_k = 0.1 , W_f = mue_k*m1*g = 0.1*0.25*9.8*0.08 = 0.0196 J
0.5*k*x^2- W_f = 0.5*m1*v^2
0.5*3.5*0.08^2 - 0.0196 = 0.5*0.25*v^2
v = 0.259 m/s
with
mue_k = 0.47 , W_f = mue_k*m1*g = 0.47*0.25*9.8*0.08 = 0.09212 J
0.5*k*x^2- W_f = 0.5*m1*v^2
0.5*3.5*0.08^2 - 0.09212 = 0.5*0.25*v^2
v = 0.2011 m/s
for m2
with
mue_k = 0 , W_f = 0
0.5*k*x^2- W_f = 0.5*m1*v^2
0.5*3.5*0.08^2 - 0 = 0.5*0.510*v^2
v = 0.2096 m/s
with
mue_k = 0.1 , W_f = mue_k*m1*g = 0.1*0.510*9.8*0.08 = 0.039984 J
0.5*k*x^2- W_f = 0.5*m1*v^2
(0.5*3.5*0.08^2 - 0.039984) = 0.5*0.51*v^2
v = 0.1129 m/s
with
mue_k = 0.47 , W_f = mue_k*m1*g = 0.47*0.51*9.8*0.08 = 0.1879248 J
0.5*k*x^2 - W_f = 0.5*m1*v^2
(0.5*3.5*0.08^2 - 0.1879248) = 0.5*0.51*v^2
v = 0.8324 m/s
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.