A light spring of constant k =160 N/m rests vertically on the bottom of a large
ID: 1287429 • Letter: A
Question
A light spring of constant k =160 N/m rests vertically on the bottom of a large beaker filled with
water of density ?? = 1000 kg/m3. A block of wood (m = 5 kg and ? = 650 kg/m3) is placed on and
connected to the spring, and the block spring system is allowed to come to static equilibrium. In all
calculations take g = 9.8 m/s2.
a) On the figure provided draw all the forces acting on the block when in equilibrium.
b) Calculate the force of gravity acting on the block.
c) Calculate the buoyant force acting on the block. (hint: you need to also find the volume of the
block)
d) Calculate the elastic force in the spring and specify its direction.
e) What is the spring
Explanation / Answer
(b)
The force of gravity on the mass is mg = ( 5 kg ) ( 9.8 m/s
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.