A pinhole camera doesn\'t have a lens; a small circular hole lets light into the
ID: 1563497 • Letter: A
Question
A pinhole camera doesn't have a lens; a small circular hole lets light into the camera, which then exposes the film. For the sharpest image, light from a distant point source makes as small a spot on the film as possible. What is the optimum size of the hole for a camera in which the film is 16.9 cm from the pinhole? A hole smaller than the optimum makes a larger spot since it diffracts the light more. A larger hole also makes a larger spot because the spot cannot be smaller than the hole itself (think in terms of geometrical optics). Let the wavelength be 571 nm.
Explanation / Answer
D = 16.9 cm , lamda = 571 nm
from Rayleigh criterion
= 1.22/D
= 1.22*571*10^-9/0.169
theta = 4.12*10^-6 rad
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.