A pilot flies her route in two straight-line segments. The displacement vector A
ID: 1404263 • Letter: A
Question
A pilot flies her route in two straight-line segments. The displacement vector A for the first segment has a magnitude of 255 km and a direction 30.0 degree north of east. The displacement vector for the second segment has a magnitude of 164 km and a direction due west. The resultant displacement vector is R = A + B and makes an angle theta with the direction due east. (a) Using the component method, find the magnitude of R. R= km (b) Using the component method, find the directional angle theta. theta = degreeExplanation / Answer
Breaking down into components,
Ax = Acos30 = 220.84 km
Ay = Asin30 = 127.5 km
Bx = -164 km
By = 0 km
Adding components,
Rx = 56.8364 km
Ry = 127.5 km
Getting the resultant,
R = 129.59 km [ANSWER, A]
theta = 65.974 degrees [ANSWER, B]
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.