A ping-pong player returns her opponent\'s seve with backspin. When it hits the
ID: 1294811 • Letter: A
Question
A ping-pong player returns her opponent's seve with backspin. When it hits the table, it is moving forward at 5 m/s and rotating backwards at 6 revolutions per second.
1. The force of friction between the ball and the table is .05N. The ping pong ball is a spherical shell mass is 2.5g and radius 2cm. Set up Newton's laws for rotational and linear acceleration.
2. How long does it take for the forward velocity to reach zero?
3. What is the angular velcoity at that time?
4. How much longer until the ball rolls without slipping, and in what direction does it roll?
Explanation / Answer
Wi = 6 rev/s
v = 5 m/s
u = 0.05
m = 2.5*10^3 kg
r = 2 cm = 0.02 m
So, force of friction = umg
So, acceleration,a = umg/m = ug
So, angular accelearion = a/r = ug/0.02
So, using the equation of motion, v = u +at
v= 0 <--- for stopping v=0
So, 0 = 5-0.05*9.8*t
So, t = 10.2 s <----- answer(2)
again,
Wf = Wi + At
Wf = 6-(0.05*9.8/0.02)*10.2
So, Wf = 243.9 rev/s <------answer(3)
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.