A planet revolves around its star (in a circular orbit) once every 1.5 years at
ID: 1554130 • Letter: A
Question
A planet revolves around its star (in a circular orbit) once every 1.5 years at 20km/s, find A) the angular speed of this planet in rad/sec, B) the angle through which the planet will revolve in one Earth year, and C) the distance in meters between the planet and it's star A planet revolves around its star (in a circular orbit) once every 1.5 years at 20km/s, find A) the angular speed of this planet in rad/sec, B) the angle through which the planet will revolve in one Earth year, and C) the distance in meters between the planet and it's star A planet revolves around its star (in a circular orbit) once every 1.5 years at 20km/s, find A) the angular speed of this planet in rad/sec, B) the angle through which the planet will revolve in one Earth year, and C) the distance in meters between the planet and it's starExplanation / Answer
(A) w = 2pi / T
= 2pi / (1.5 x 365 x 24 x 3600 s)
= 1.328 x 10^-7 rad/s
(B) theta = w t = (1.328 x 10^-7 rad/s) (1 x 365 x 24 x 3600 s)
= 4.19 rad Or 240 deg
(C) v = w r
20 x 10^3 m /s = (1.328 x 10^-7 rad/s) (r)
r = 1.506 x 10^11 m
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.