A plane weighing 240 kN (27.0 tons) lands on an aircraft carrier. The plane is m
ID: 2011277 • Letter: A
Question
A plane weighing 240 kN (27.0 tons) lands on an aircraft carrier. The plane is moving horizontally at 67.9 m/s (152 mi/h) when its tailhook grabs hold of the arresting cables. The cables bring the plane to a stop in a distance of 88.0 m. How much work is done on the plane by the arresting cables? (Both answers, part a and part b, will be underestimates, since the plane lands with the engines full throttle forward; in case the tailhook fails to grab hold of the cables, the pilot must be ready for immediate takeoff.)Explanation / Answer
The weight of the plane = 240 kN = 240000 N The mass of the plane, m = weight/g = 24489.8 kg The initial velocity of the plane, u = 67.9 m/s The final velocity of the plane, v = 0 According to work energy theorm we have work = change in kinetic energy Since the final kinetic energy is equal to zero, the above equation can be written as Work = initial kinetic energy = 0.5mu^2 W = 0.5 * 24489.8(67.9)^2 = 56454009.409 work = 5.64 * 10^7 JRelated Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.