A planet revolves around a star in an elliptical orbit. At perihelion it has dis
ID: 3164113 • Letter: A
Question
A planet revolves around a star in an elliptical orbit. At perihelion it has distance 7.8 times 10^10 m and speed 5.7 times 10^4 m/s and at aphelion it has distance 7.8 times 10^11 m and speed 5.7 times 10^3 m/s. (a) What is the mass of the star? (b) What is the planet's speed when it is a distance of 2.5 times 10^11 m from the star? What is the angle between the radial vector and the velocity vector at this point? Sketch the orbit and indicate the approximate position and radial and velocity vectors at this point.Explanation / Answer
(10) VP / Va = 1 + e / (1 - e)
5.7 x 10^4 / 5.7 x 10^3 = 1 + e / (1 - e)
10 - 10e = 1 + e
e = 0.818
ra = a(1 + e) => a = ra / 1 + e = ra / 1.818
v^2 = G M [ 2/r - 1/a]
5.7 x 10^3 )^2 = (6.67 x 10^-11) (M) [ 2 / (7.8 x 10^11) - 1.818 / (7.8 x 10^11)]
M = 2.09 x 10^30 kg
(b)
now at r = 2.5 x 10^11
v^2 = (6.67 x 10^11) (2.09 x 10^30) [ 2 / 2.5 x 10^11 - 1.818 /(7.8 x 10^11)]
v = 2.81 x 10^4 m/s
angular momentum is conserved.
m v r = constant
v r = constant
(7.8 x 10^10 x 5.7 x 10^4) (sin90) = (2.5 x 10^11) (2.81 x 10^4) sin(theta)
sin(theta ) = 0.633
theta = 39.2 deg
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.