The Earth is 1.5 10 11 m from the Sun and takes a year to make one complete orbi
ID: 1551453 • Letter: T
Question
The Earth is 1.5 1011 m from the Sun and takes a year to make one complete orbit. It rotates on its own axis once per day. It can be treated approximately as a uniform-density sphere of mass 6 1024 kg and radius 6.4 106 m (actually, its center has higher density than the rest of the planet, and the Earth bulges out a bit at the equator). Using this crude approximation, calculate the following.
(a) What is vCM?
m/s
(b) What is Ktrans?
J
(c) What is , the angular speed of rotation around its own axis?
rad/s
(d) What is Krot?
J
(e) What is Ktot?
J
Explanation / Answer
(A) w = 2pi /T
= 2 pi/ (365 x 24 x 3600s)
= 1.992 x 10^-7 rad/s
v = w r = (1.992 x 10^-7) (1.5 x 10^11m )
v = 3 x 10^4 m/s
(B) K trans = m v^2 /2
= (5.972 x 10^24) (3 x 10^4)^2 /2
= 2.67 x 10^33 J
(c) w = 2pi / T
= 2 pi / (24 x 3600)
= 7.27 x 10^-5 rad/s
(d) Krot = I w^2 /2
I = 2 m r^2 / 5
= 2 x 5.972 x 10^24 x (6.4 x 10^6)^2 / 5
= 9.78 x 10^37 kg m^2
Krot = I w^2 /2
= 2.585 x 10^29 J
(e) Ktot = Ktarns + Krot = 2.67 x 10^33 J
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.