The EPA tests vehicles for gasoline mileage under stringent testing conditions.
ID: 2946311 • Letter: T
Question
The EPA tests vehicles for gasoline mileage under stringent testing conditions.
The testing for a particular make and model of mid-sized SUV involved 35 vehicles submitted by the manufacturer.
Assume the vehicles submitted for testing constitute a random sample from the population.
Construct a 99% confidence interval estimate for the estimated mean MPG mileage for the vehicle tested.
Make a statement to interpret your results.
MPG
26.1
24.6
24.7
25
25.3
25.5
25.8
25.9
26
26
26
26.1
26.2
26.2
26.3
26.4
26.4
26.4
26.5
26.5
26.6
26.6
26.7
27
27
27
27.1
27.1
27.3
27.4
27.4
27.5
27.5
27.8
27.9
How would I input this into excel 2016
MPG
26.1
24.6
24.7
25
25.3
25.5
25.8
25.9
26
26
26
26.1
26.2
26.2
26.3
26.4
26.4
26.4
26.5
26.5
26.6
26.6
26.7
27
27
27
27.1
27.1
27.3
27.4
27.4
27.5
27.5
27.8
27.9
How would I input this into excel 2016
Explanation / Answer
First of all, copy and paste these 35 values in a one column of your 2016 excel sheet
Alpha level for this calculation is 1 - 0.99 = 0.01
then find mean, standard deviation using the following formulas
for mean, use =AVERAGE in a cell, select all the 35 values and you will get mean = 26.4618
for standard deviation, use =STDEVP in next cell, select all the 35 values and you will get stdev = 0.8214
and you have sample size n = 35
In next cell, type the formula CONFIDENCE(alpha, standard deviation, size)
put alpha = 0.01, standard deviation = 0.8214 and size = 35
you will get confidence = 0.3576
So, your confidence interval will be (26.4618-0.3576, 26.4618+0.3576) = (26.1042, 26.8194)
so, the required 99% confidence interval is (26.1042, 26.8194)
Interpreation
we are 99% confident that the estimated mean MPG mileage for the 35 vehicle tested fall within the range 26.1042 MPG to 26.8194 MPG
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.