The EPA\'s secondary standards for contaminants that may cause cosmetic or aesth
ID: 717309 • Letter: T
Question
The EPA's secondary standards for contaminants that may cause cosmetic or aesthetic effects in drinking water suggest an upper limits for the ppm concentration of these contaminates. The chloride ion is such a contaminate due to the ion giving the water a salty taste. The atomic weight of chloride ion is 35.45 g/mol.
What is the of parts per million (ppm) concentration of chloride ion in the tank if its molarity is 7.060103M?
How many grams of chloride ion are in 2.55104 liters of water in a storage tank if the concentration is at the maximum ppm allowed by the EPA?
Explanation / Answer
Molarity = 7.060 x 10^-3 M
= 7.060 x 10^-3 mol / L
ppm = 7.060 x 10^-3 x 35.45
= 0.2503 g / L
ppm = 250.3 ppm
volume = 2.55 x 10^4 L
Molarity = moles / volume
7.060 x 10^-3 = moles / 2.55 x 10^4
moles = 180.03 mol
mass of chloride ion = 180.03 x 35.45
= 6382 g
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.