The EPBO for a particular employee on January 1, 2016, was $150,000. The APBO at
ID: 2598433 • Letter: T
Question
The EPBO for a particular employee on January 1, 2016, was $150,000. The APBO at the beginning of the year was $30,000. The appropriate discount rate for this postretirement plan is 5%. The employee is expected to serve the company for a total of 25 years with 5 of those years already served as of January 1, 2016.
The service cost and interest cost for 2016 are respectively:
Explanation / Answer
Ans is B B. $6,300 and $1,500
Explanation: Service cost is determined by Increased value of EPBO by interest cost for 1 extra year of service.
EPBO beginning = $150000
EPBO ending = 150000 x 1.05 = $157500
Service cost = 157500 x 1/25 = $6,300
Interest cost = APBO x discount rate
= 30000 x 5%
= $1,500
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.