A solenoidal coil with 25 turns of wire is wound tightly around another coil wit
ID: 1540164 • Letter: A
Question
A solenoidal coil with 25 turns of wire is wound tightly around another coil with 345 turns. The inner solenoid is 25.0 cm long and has a diameter of 2.00 cm. At a certain time, the current in the inner solenoid is 0.108 A and is increasing at a rate of 1.90 times 10^3 A/s. For this time, calculate the average magnetic flux through each turn of the inner solenoid. _________________ Wb For this time, calculate the mutual inductance of the two solenoids. ________________H For this time, calculate the emf induced in the outer solenoid by the changing current in the inner solenoid. _________________VExplanation / Answer
no turns of solenoid N1=25
no turns of inner coil N2=345
length of the inner solenoid l=25cm
diameter, d=2cm
current I=0.108 A
rate of increasing current, dI/dt=1.9*10^3 A/sec
a)
magnetic flux = B*A
=uo*(N2/l)*I*(pi*r^2)
=4pi*10^-7*(345/0.25)*(pi*0.01)^2
=1.71*10^-6 Wb
b)
mutual inductance, M=N1*flux/I
=25*1.71*10^-6/(0.108)
=3.96*10^-4 H
c)
induced emf( in outer solenoid) =M*di/dt
=3.96*10^-4*(1.9*10^3)
=0.75 v
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.