A solenoidal coil with 23 turns of wire is wound tightly around another coil wit
ID: 1452437 • Letter: A
Question
A solenoidal coil with 23 turns of wire is wound tightly around another coil with 300 turns. The inner solenoid is 21.0 cm long and has a diameter of 2.50 cm . At a certain time, the current in the inner solenoid is 0.150 A and is increasing at a rate of 1500 A/s .
A.)For this time, calculate the average magnetic flux through each turn of the inner solenoid.
B.)For this time, calculate the mutual inductance of the two solenoids;
C.)For this time, calculate the emf induced in the outer solenoid by the changing current in the inner solenoid.
Explanation / Answer
1.
Average flux through each turn in the inner coil:
phi = BA
magnetic field due to a solenoid is
B = u0*N*i
N = n/l
B = 4*3.14*10^-7*300*0.15/0.21
B = 2.69*10^-4
A = pi*r^2 = 3.14*0.0125^2
phi = B*A = 2.69*10^-4*3.14*0.0125^2
phi = 1.32*10^-7 Wb
2.
The flux is same through each of the solenoid
so mutual inductance will be
M = N2*phi/i1
M = 1.32*10^-7*23/0.150
M = 2.024*10^-5 Amp.
3.
EMF = -M*di/dt
EMF = -2.024*10^-5*1500
EMF = -3.036*10^-2 V
Let me know if you have any doubt.
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.