A force of 500 N acts horizontally on a 10,000 g body. What is its horizontal ac
ID: 1535095 • Letter: A
Question
A force of 500 N acts horizontally on a 10,000 g body. What is its horizontal acceleration in m/s^2? If the object is accelerating at the rate of 2m/s^2 when acted by a net force of 10 N. Determine it's mass in kg. An object of 2 kg has an acceleration of 150 cm/s^2 Calculate the resultant force acting on it in N. An object has a mass of 20 kg. How much will it weigh on the earth surface in N? An object of mass 5 kg is moving in a circle. The radius of the circle is 1.25 m. If the object makes 10 complete revolutions every minute, find (a) the radial acceleration in m/s^2 and (b) the net force exerted on it by the radius in N.Explanation / Answer
a) a = F/m => a = 500 N / 10 kg = 50 m/s2
b) m = F/a => m = 10 N / 2 ms-2 = 5 kg
c) F = ma => F = 2 kg * 1.5 m/s2 = 3 N
d) W = mg = 20 * 9.8 = 196 N
e) 1) aradial = v2/r = { (10*(2*pi*r)) / 60 }2 / r = 100 * 4 * 3.142 * r2 / 3600 * r = 1.0955 * r
= 1.0955 * 1.25 = 1.3694 ms-2
2) F = maradial = 5 * 1.3694 = 6.847 N
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.