A force in the +x-direction with magnitude F(x)=18.0N(0.530N/m)x is applied to a
ID: 1642277 • Letter: A
Question
A force in the +x-direction with magnitude F(x)=18.0N(0.530N/m)x is applied to a 7.50 kg box that is sitting on the horizontal, frictionless surface of a frozen lake. F(x) is the only horizontal force on the box.
MasteringPhysics HW 6-Google Chrome i Secure https://session.masterin HWEExercise 6.49 Enhanced-with Solution ?assignment Problem!D= 78999544 s previuus 10 of 10 etuir lo assigumer Exercise 6.49 Enhanced with Solution Part A force in the +z-direction with magnitude it 1he ho× is, initially at rest at ¢-0, what is its speed amer it has traveled 15 () m ? ) 18.0NH(0.530 N/m)r is applied to a 7.50 kg box that is tting on the horizontal, trictionless surtace ot a trozen lake 1(r) ts he onty horizontal force on the box Express your anewer to three aignificant figures and include the appropriate units. You may want to rewiew pages 183-1a) Hor related problemsoliving tips and strategies, you may want to viewa Video Tutor Solution of Motion with a varving force v7.975 m Submit Incorrect; Try Again; 5 attempts remaining Provide eedbackExplanation / Answer
here,
F(x) = 18 N - 0.53 x
work done , W = integration(F.dx)
W = 18 x - 0.265 x^2
at x= 15 m
W = 18 * 15 - 0.265 * 15^2
W = 210.4 J
let the final speed be v
kinetic energy gained = work done by force
0.5 * m * v^2 - 0 = 210.4
0.5 * 7.5 * v^2 = 210.4
v = 7.49 m/s
the final speed is 7.49 m/s
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.