A force F 0 causes an acceleration of 11 m/s 2 when it acts on an object of mass
ID: 2278553 • Letter: A
Question
A force F0 causes an acceleration of 11 m/s2 when it acts on an object of mass m sliding on a frictionless surface. Find the magnitude of the acceleration of the same object in the circumstances shown in each figure below.
Figure (a)
................m/s2
Figure (b)
................m/s2
Explanation / Answer
a) sqrt ( Fo^2 + F0^2)
= Fo sqrt (2) = 15.55 m = F
==> ma = 15.55 m
==> a = 15.55 m/s^2
For part (b) you must use cosine theorem.
Draw force vector diagram. That would be a triangle with sides
a=Fo,
b=2Fo
and angle C=180-45=135 degrees.
You must find the length of side c. Cosine theorem:
c
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.