A force F = (2.75 N) i + (7.20 N) j + (6.80 N) k acts on a 2.00 kg mobile object
ID: 2167815 • Letter: A
Question
A force F = (2.75 N) i + (7.20 N) j + (6.80 N) k acts on a 2.00 kg mobile object that moves from an initial position of di = (3.00 m) i - (2.00 m) j + (5.00 m) k to a final position of df = -(5.00 m) i + (3.85 m) j + (7.00 m) k in 4.00 s. Find the work done on the object by the force in the 4.00 interval J Find the average power due to the force during that interval. W Find the angle between vectors, dj and df. degree How do you calculate the work done by a constant force? How do you calculate the displacement of a particle given its initial and final positions? How is average power related to the work done and the elapsed time?Explanation / Answer
a.) work = F.s
= (2.75 i + 4.20 j + 6.80 k ) . ( -8i +5.85j +2k)
= -22 + 24.57 + 13.6
= 16.17 J
b.) power = Work/time
= 4.042 W
c.) cos = AxBx + AyBy +AzBz/AB
= ( -22 +24.57 +13.6 )/(71.44*102.22)
= 2.214 *10^-3
= 89.87 degree
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.