A force is applied to a 1.5-kg radio-controlled model car parallel to the x -axi
ID: 1281789 • Letter: A
Question
A force is applied to a 1.5-kg radio-controlled model car parallel to the x-axis as it moves along a straight track. The x-component of the force varies with the x-coordinate of the car as shown in figure (Figure 1).Suppose the model car is initially at rest at x=0 and F? is the net force acting on it.
a. Use the work-energy theorem to find the speed of the car at x=3.0m.
b. Use the work-energy theorem to find the speed of the car at x=4.0m.
c. Use the work-energy theorem to find the speed of the car at x=7.0m.
A force is applied to a 1.5-kg radio-controlled model car parallel to the x-axis as it moves along a straight track. The x-component of the force varies with the x-coordinate of the car as shown in figure (Figure 1).Suppose the model car is initially at rest at x=0 and F? is the net force acting on it. a. Use the work-energy theorem to find the speed of the car at x=3.0m. b. Use the work-energy theorem to find the speed of the car at x=4.0m. c. Use the work-energy theorem to find the speed of the car at x=7.0m.Explanation / Answer
a) work done = area under the Fvs x curve = change in K.E. emergy
2*2 /2 + 1*2 = 1.5 v^2 /2
v = 2.31 m/s
b) work done = area under the Fvs x curve = change in K.E. emergy
2*2 /2 + 1*2 + 0 = 1.5 v^2 /2
v = 2.31 m/s
c)
2*2 /2 + 1*2 +0 - 1 x 2/2 = 1.5 v^2 /2
v = 2 m/s
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.