A force in the + x-direction with magnitude F(x) = 18.0 N – (0.530 n/m) x is app
ID: 1472189 • Letter: A
Question
A force in the + x-direction with magnitude F(x) = 18.0 N – (0.530 n/m) x is applied to a 6.00 kg box that is sitting on the horizontal, frictionless surface of a frozen lake. F(x) is the only horizontal force on the box. If the box is initially at rest at x= 0, what is its speed after it has traveled 14.0 m? A force in the + x-direction with magnitude F(x) = 18.0 N – (0.530 n/m) x is applied to a 6.00 kg box that is sitting on the horizontal, frictionless surface of a frozen lake. F(x) is the only horizontal force on the box. If the box is initially at rest at x= 0, what is its speed after it has traveled 14.0 m? A force in the + x-direction with magnitude F(x) = 18.0 N – (0.530 n/m) x is applied to a 6.00 kg box that is sitting on the horizontal, frictionless surface of a frozen lake. F(x) is the only horizontal force on the box. If the box is initially at rest at x= 0, what is its speed after it has traveled 14.0 m?Explanation / Answer
work done on box = change in kinetic energy of box
F dx = (1/2)mv²
(18.0 - 0.530x) dx = (1/2)mv²
(18.0 N)(14.0 m) - (0.530/2 N/m)(14.0 m)² = (1/2)(6.0 kg)v² => v = 8.17 m/s
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.