4. A model rocket moves in the zy plane (the positive y-axis points upward and p
ID: 1535027 • Letter: 4
Question
4. A model rocket moves in the zy plane (the positive y-axis points upward and perpendicular to the ground). The rocket's velocity has components: The constants are: A 1.0 m/s2, B 9.0 m/s3, C 2.0 m/s, D 4.0 m/s2 and E 12.0 m/s At t 0 the rocket is at the origin (a) Calculate the components of the acceleration vector of the rocket as functions of time lie. ar (t) and av(t)]. (Present details of your calculation) (8 pts.) (b) Calculate the components of the position vector of the rocket as functions of time lie. r() and (t)]. (Present details of your calculation) (8 pts.)
Explanation / Answer
vy=A*t+B*t^2+C*t^3
=t+9*t^2-2*t^3
then y=integration of vy*dt
=0.5*t^2+3*t^3-0.5*t^4+c
where c is constant of integration
now at t=0, y=0
hence c=0
y=0.5*t^2+3*t^3-0.5*t^4
vx=4*t+12*t^2
then x=integration of vx*dt
=2*t^2+4*t^3
part C:
at maximum height,
dy/dt=0 and d^2y/dt^2 <0
dy/dt=t+9*t^2-2*t^3
equating dy/dt=0
==>t*(1+9*t-2*t^2)=0
==>t=0 or t=4.6085 or t=-0.1085
0 and -0.1085 are not possible.
hence at t=4.6085 seconds, it reaches maximum height
part D:
when the rocket hits the ground, y=0
==>0.5*t^2+3*t^3-0.5*t^4=0
==>t^2*(0.5+3*t-0.5*t^2)=0
==>t=0 or t=-0.1623 or t=6.1623
so correct solution is t=6.1623 seconds.
then horizontal distance=2*6.1623^2+4*6.1623^3=1011.975 m
part E:
ax=dvx/dt=D+2*E*t=4+24*t
at t=6.1623, ax=4+24*6.1623=151.8952 m/s^2
ay=dvy/dt=1+18*t-6*t^2
at t=6.1623 seconds, ay=1+18*6.1623-6*6.1623^2=-115.922 m/s^2
magnitude of acceleration=sqrt(ax^2+ay^2)
=sqrt(151.8952^2+115.922^2)=191.076 m/s^2
angle with +ve x axis=arctan(ay/ax)=arctan(-115.922/151.8952)=-37.35 degrees
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.