4. A multinational food company conducted a consumer survey in different countri
ID: 3269964 • Letter: 4
Question
4. A multinational food company conducted a consumer survey in different countries to assess the level of demand for a new food product. From a random sample of 1000 consumers in Africa, 25% indicated that they would purchase the new food product. In Asia, a random sample of 800 consumers found that only 20% would purchase the new food product.
a) Required: Using an appropriate test at the 5% level of significance, determine whether there is a significant difference between the proportions of consumers who would purchase the new food product in the two continents. In your answer to this question, you are required to:
1. State the null and alternative hypotheses.
2. Determine the critical value of z for this test.
3. Calculate the test statistic.
4. Draw an appropriate conclusion.
b) The weekly demand for a product is normally distributed with a mean of 2000 and a standard deviation of 200. Calculate the probability that the demand for the product on a given week is:
1. Less than 1750
2. More than 2450
3. Between 2000 and 2450
Explanation / Answer
Q.4 (a) 5% level of significance,
1. State the null and alternative hypotheses.
Null : H0 : Proportion of consumers purchase new food product are same in both continent. p1 = p2
ALternative : Ha : Proportion of consumers purchase new food product are different in both continent. p1 p2
2. Pooled estimate p = (1000 * 0.25 + 800 * 0.20) / (1000 + 800) = 0.2278
Test statistic
Z = (p1 -p2 )/ sqrt [ p * (1-p) * (1/n1 + 1/n2 )] = (0.25 - 0.20)/ sqrt [ 0.2278 * 0.7722 * (1/1000 + 1/800)]
Z = 0.05/ 0.01989 = 2.51
3. Critical value of Z = 1.96
4. We shall reject the null hypothesis and can conclude that there is difference between Proportion of consumers purchase new food product.
(b) Weekely demand mean = 2000
Staandard deviation = 200
1. Less than 1750 = Pr (weekly demand < 1750; 2000 ; 200)
Z = (1750 - 2000)/200 = -1.25
Pr (weekly demand < 1750; 2000 ; 200) = (-1.25) = 0.1056
where is the normal cumulative distribution function.
2. More than 2450.
Pr (weekly demand > 2450; 2000 ; 200) = 1 - Pr (weekly demand < 2450; 2000 ; 200)
Z = (2450 - 2000)/ 200 = 2.25
Pr (weekly demand > 2450; 2000 ; 200) = 1 - (2.25) = 1 - 0.9878 = 0.0122
3. Between 2000 and 2450
Pr (2000 < weekly demand < 2450; 2000 ; 200) = Pr (weekly demand < 2450; 2000 ; 200) - Pr(weekly demand < 2450; 2000 ; 200)
Z = (2450 - 2000)/ 200 = 2.25
Pr (2000 < weekly demand < 2450; 2000 ; 200) = Pr (weekly demand < 2450; 2000 ; 200) - Pr(weekly demand < 2000 2000 ; 200) = 0.9878 0.5 = 0.4878
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.