4. A graduated cylinder is filled with 15.0 mL of distilled water. Student A the
ID: 1082590 • Letter: 4
Question
4. A graduated cylinder is filled with 15.0 mL of distilled water. Student A then adds 10.000 grams of copper shot to the same cylinder; the water level rises to the 22.5 mL mark. Student A uses these values to calculate the density of the copper shot. Calculate Students A's density. Student B taps the base of the same cylinder to remove the air rapped between the shot. The meniscus for the water now rest at 21.9 mL. Please. calculate Student B's density. Which student's value is closer to the literature value? Explain whyExplanation / Answer
Initial Volume = 15 mL
weight of copper shot= 10 grams
Volume after addition of copper shot= 22.5 mL
Increase in volume= 22.5-15=7.5 mL
Now by Archimedes Principle,
Density of copper = weight of copper/ water displaced by it
Density of copper = 10/7.5=1.33 grams/mL
Student'A density= 1.33 grams/mL
After student B taps the base,the new volume is 21.9 mL
Change in volume wrt initial volume=21.9-15=6.9 mL
Now
Density of copper = weight of copper/ water displaced by it
Density of copper = 10/6.9=1.449 grams/mL
Since initially some water is also displaced by air bubbles itself, we get an error in the value for the water displaced by copper shot.In the next case, the water displaced is purely by copper shot itself and hence it gives value closer to the literature value.
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.