4. A global research study found that the majority of today\'s working women wou
ID: 3268215 • Letter: 4
Question
4. A global research study found that the majority of today's working women would prefer a better work-life balance to an
increased salary. One of the most important contributors to work-life balance identified by the survey was "flexibility," with
41% of women saying that having a flexible work schedule is either very important or extremely important to their career
success. Suppose you select a sample of 100 working women. Answer parts (a) through (d).
a. What is the probability that in the sample fewer than 46% say that having a flexible work schedule is either very
important or extremely important to their career success?
46
(Round to four decimal places as needed.)
b. What is the probability that in the sample between 35% and 46% say that having a flexible work schedule is either very
important or extremely important to their career success?
(Round to four decimal places as needed.)
c. What is the probability that in the sample more than 42% say that having a flexible work schedule is either very
important or extremely important to their career success?
(Round to four decimal places as needed.)
d. If a sample of 400 is taken, how does this change your answers 400 to (a) through (c)?
The probability that in the sample fewer than 46% say that having a flexible work schedule is either very important or
extremely important to their career success is ................... .
The probability that in the sample between 35% and 46% say that having a flexible work schedule is either very important
or extremely important to their career success is .............
The probability that in the sample more than 42% say that having a flexible work schedule is either very important or
extremely important to their career success is...............
Explanation / Answer
p = 0.41
Z = (p^ - p) /sqrt(pq/n)
= (p^ - 0.41)/sqrt(0.41*0.49/100)
=(p^ - 0.41)/0.0448218
a) P(p^ < 0.46)
=P (Z<1.12)=0.8686
b) P( 0.35 < p^ < 0.46)
= P ( 1.34<Z<1.12 )=0.7785
c) P(p^> 0.42)
= P (Z>0.22)=0.4129
d) when n = 400
sd(p^)= sqrt(0.41*0.49/400)
=0.0224109348
i) P (Z<2.23)=0.9871
ii) P ( 2.68<Z<2.23 )=0.9834
iii) P (Z>0.45)=0.3264
Please don't forget to rate positively if you found this response helpful.
Feel free to comment on the answer if some part is not clear or you would like to be elaborated upon.
Thanks and have a good day!
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.