A woman at an airport pulls her 20 kg suit case at a constant speed by pulling o
ID: 1522224 • Letter: A
Question
A woman at an airport pulls her 20 kg suit case at a constant speed by pulling on a stop at am angle theta above the honzontal. she pulls on the strop with a 35N Force and the Force of Friction on the suitcase is 20N. what is the normal Force and the angle theta? 12 Tom is moving at a constant speed of 4. 0m/s, sees clins 60m a head and moving in the same direction at constant speed of 2. 0 m/s. what is the distance the tom moves before he catches up to chris? m. 13. A 10. 0 kg mass moving east at a speed of 5. 0 m/s, explodes into three pieces. A 3. 0 kg piece goes North at 10. 0 m/s and a 2. 0 kg piece moves east at 15. 0 m/s, what is the speed of the third piece? m/s.Explanation / Answer
11) force the woman pulls with on the strap: F1 = 35.0N
horizontal part of this force: F1x = Cos() * F1
constant speed => F1x = friction force = 20.0N
angle of strap with the horizontal:
Cos () = F1x / F1 = 20.0N / 35.0N
= arccos (F1x / F) = arccos (20.0N / 35.0N) = 55.15°
normal force: N
vertical part of F1: F1y = Sin () * F1
weight: G = mass of suitcase * g = 20.0 kg * 9.81N/kg
N = G - F1y = 20.0kg * 9.81N/kg - Sin () * F1 = 167.5 N
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.