A wire runs through a pool of water with a current of 3A.There is also a reisita
ID: 1671579 • Letter: A
Question
A wire runs through a pool of water with a current of 3A.There is also a reisitance of 50 ohms. So to heat of water , a 3A current is sent thorugh a resistorof resistance 50 ohms. A. What is the power dissipation? (energy per unit time) B. If this runs for 2 minutes, what is the total thermalenergy generated? C. For 2 kg of water initially at 20 degrees Celsius, what isthe final temperature? (after 2 minutes of heating? I don't know how the solve but here are the answers A. 450W B. 54,000J C. 26.45 Celsius A wire runs through a pool of water with a current of 3A.There is also a reisitance of 50 ohms. So to heat of water , a 3A current is sent thorugh a resistorof resistance 50 ohms. A. What is the power dissipation? (energy per unit time) B. If this runs for 2 minutes, what is the total thermalenergy generated? C. For 2 kg of water initially at 20 degrees Celsius, what isthe final temperature? (after 2 minutes of heating? I don't know how the solve but here are the answers A. 450W B. 54,000J C. 26.45 CelsiusExplanation / Answer
given that I = 3A R = 50 power = I2R =( 3A)2 *50 =450W power = w/t thermal energy generated = w = power * t = 450W * 2 * 60 s = 54000JRelated Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.