Academic Integrity: tutoring, explanations, and feedback — we don’t complete graded work or submit on a student’s behalf.

A wire that is .50 m long and carryin a current of 8.0 A is ata right angles to

ID: 1750108 • Letter: A

Question

A wire that is .50 m long and carryin a current of 8.0 A is ata right angles to a .40T magnetic field. How strong is the forcethat acts on the wire? An electron passes through a magnetic field at right angles tothe field at a velocity of 4.0x10^6. The strength of the magneticfield is .50 T. What is the magnitude of the force acting on theelectron? A wire that is .50 m long and carryin a current of 8.0 A is ata right angles to a .40T magnetic field. How strong is the forcethat acts on the wire? An electron passes through a magnetic field at right angles tothe field at a velocity of 4.0x10^6. The strength of the magneticfield is .50 T. What is the magnitude of the force acting on theelectron?

Explanation / Answer

The force acting on the wire is F = B * I * l * sin B = .40 T I = 8.0 A l = .50 m = 90o The electric field experienced by the electron E = v * B The magnitude of the force acting on the electron F = E * q or F = v * B * q v = 4.0 * 10^6 m/s B = .50 T q = 1.6 * 10^-19 C The electric field experienced by the electron E = v * B The magnitude of the force acting on the electron F = E * q or F = v * B * q v = 4.0 * 10^6 m/s B = .50 T q = 1.6 * 10^-19 C
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
Chat Now And Get Quote