Two objects of unequal mass (m_1 = 7 kg, m_2 = 15 kg) are hung vertically over a
ID: 1521166 • Letter: T
Question
Two objects of unequal mass (m_1 = 7 kg, m_2 = 15 kg) are hung vertically over a frictionless pulley of negligible mass, as in shown in the figure. The magnitude of the acceleration of the two objects is 9.8 m/s^2 3.57 m/s^2 7.74 m/s^2 3.27 m/s^2 Based on the information in the previous problem, the Tension (T) in the cord is. 45.00 N 65.40 N 93.64 N 103.11 N A ball of mass 0.500 kg is attached to the end of a cord 1.0 m long. The ball is whirled in a horizontal circle. If the cord can withstand a maximum tension of 8.0 N, the maximum speed of the ball is then 3 m/s 2 m/s 6 m/s 4 m/s Based on the information in problem 11 the periodic tune of the ball when is rotated with the maximum speed is (pi/2) m/s (2pi/3) m/s (2pi/5) m/s (pi/3) m/s A sky diver of mass 60.0 kg jumps from an aircraft and reaches a terminal speed of 30.0 m/s. The drag force on the diver just when he reach this speed is 321.5 N 484.8 N 588.6 N 784.8 NExplanation / Answer
9)
for m2
m2*g - T = m2*a
T = m2*g - m2*a .........(1)
for m1
T - m1*g = m1*a
m2*g - m2*a - m1*g = m1*a
a = (m2-m1)*g/(m1+m2)
a = (15-7)*9.81/(7+15)
a = 3.57 m/s^2
+++++++++++++
from 1
T = (15*9.81)-(15*3.57)
T = 93.6 N
++++++++++++++
centripetal force = T
Fc = T
m*v^2/L = T
0.5*v^2/1 = 8
v = 4 m/s
++++++++++++
time priod T = total distacne/v
T = 2*pi*L/v = 2*pi*1/4 = pi/2 s
+++++++++++++++++
under terminal motion
Fnet = 0
Fg - Fd = 0
Fd = Fg
Fd = mg
Fd = 60*9.81
Fd = 588.6 N
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.