Two objects of the same mass, m = 1.00 kg, are projected towards each other. The
ID: 1300450 • Letter: T
Question
Two objects of the same mass, m = 1.00 kg, are projected towards each other. The first object initially has velocity (20.0m/s)i^. The second object has initial velocity (-10.0m/s)i^ .After the glancing collision, the first object goes off with angle 2.00? above the positive x-direction and the second object goes off with angle 5.00? below the negative x-direction.
a. What is the speed of object 1 after the collision?
b. What is the speed of object 2 after the collision?
c. What is the change in kinetic energy in the collision?
d. Is this collision elastic or inelastic? Explain.
Read more: http://www.physicsforums.com
Explanation / Answer
a) Momentum is conserved in both x- and y-directions. In the x-direction:
Initial momentum = final momentum
or, 1 x 20 - 1 x 10 = 1 x v1cos 2 - 1 x v2cos5
or, v1 = (10 + v2cos5) / cos2 -------------------------- ( 1 )
In the y -direction:
0 = 1 x v1sin 2 - 1 x v2sin5
or, v2 = v1sin 2/sin5
Substituting this in equation 1, we get:
v1 = (10 + v1 x cos5 x sin 2/sin5 ) / cos2
or, v1 = (10 + 0.4 v1 ) x 1
or, v1 = 10/0.6 = 16.67 m/s
b) v2 = v1sin 2/sin5 = 16.67 x sin 2/sin5 = 6.67 m/s
c) Change in kinetic energy= 1/2 ( u12 + u22 - v12 - v22 )
= 1/2 ( 202 + 102 - 16.672 - 6.672)
= 1/2 ( 177.622)
= 88.81 J
d) The collision is inelastic since kinetic energy is not conserved.
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.