Two objects collide head-on (see figure below). The first object is moving with
ID: 1419370 • Letter: T
Question
Two objects collide head-on (see figure below). The first object is moving with an initial speed of v1i = 7.95 m/s and the second object is moving with an initial speed of v2i = 10.00 m/s. Assuming the collision is elastic, m1 = 5.25 kg, and m2 = 6.30 kg, determine the final velocity of each object. (Indicate the direction with the sign of your answer. Positive is to the right, and negative is to the left. Due to the nature of this problem, do not use rounded intermediate values in your calculations—including answers submitted in WebAssign.)
Explanation / Answer
here,
initial speed of 1 , u1 = - 7.95 m/s
initial speed of 2 , u2 = 10 m/s
m1 = 5.25 kg , m2 = 6.3 kg
let the final velocity of each be v1 and v2
using conservation of momentum
m1*u1 + m2*u2 = m1*v1 + m2*v2
- 5.25 * 7.95 + 6.3 * 10 = 5.25 * v1 + 6.3 * v2 ....(1)
and
using conservation of kinetic energy
0.5 * m1 * u1^2 + 0.5 * m2 * u2^2 = 0.5 * m1 * v1^2 + 0.5 * m2 * v2^2
5.25 * 7.95^2 + 6.3 * 10^2 = 5.25^2 * v1^2 + 6.3 * v2^2 .....(2)
from (1) and (2)
v1 = -4.75 m/s and v2 = 7.34 m/s
or
v1 = 5,86 m/s and v2 = - 1.51 m/s
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.