Two objects collide head-on (see figure below). The first object is moving with
ID: 1785666 • Letter: T
Question
Two objects collide head-on (see figure below). The first object is moving with an initial speed of 7.91 m/s and the second object is moving with an initial speed of v 10.00 m/s. Assuming the collision is elastic, m-5.14 kg, and m2 -6.28 kg, determine the final velocity of each object. (Indicate the direction with the sign of your answer. Positive is to the right, and negative is to the left. Due to the nature of this problem, do not use rounded intermediate values in your calculations-including answers submitted in WebAssign.) Your response differs from the correct answer by more than 10%. Double check your calculations. m/s Your response differs from the correct answer by more than 10%, Double check your calculations. m/s 12Explanation / Answer
For elastic collision,
v1f = ((m1-m2)/(m1+m2))v1i + (2m2/(m1+m2))v2i
v2f = ((2m1)/(m1+m2))v1i + ((m2-m1)/(m1+m2))v2i
v1i = 7.91 m/s
v2i = 10 m/s
m1 = 5.14 kg
m2 = 6.28 kg
v1f = ((m1-m2)/(m1+m2))v1i + (2m2/(m1+m2))v2i
=> v1f = ((5.14-6.28)/(5.14+6.28))7.91 + ((2*6.28)/(5.14+6.28))10
=> v1f = 10.21 m/s
v2f = ((2m1)/(m1+m2))v1i + ((m2-m1)/(m1+m2))v2i
=> v2f = ((2*5.14)/(5.14+6.28))7.91 + ((6.28-5.14)/(5.14+6.28))10
=> v2f = 8.12 m/s
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.